Pojezierze Palowickie

Między Żorami a Palowicami, w lesie zwanym Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich, znajduje się kilkanaście stawów. Kompleks ten nosi nazwę Pojezierza Palowickiego. Na wycieczkę można się tam wybrać pieszo lub rowerem – w lesie znajduje się kilka wytyczonych szlaków. Stawy są siedliskiem wielu gatunków ptaków. W pobliżu można znaleźć też pozostałości dawnej huty Waleska.
Czytaj dalej Pojezierze Palowickie

szczelina przeciwlotnicza przy ul. Fabrycznej

Koło stacji kolejowej w Żorach znajduje się szczelina przeciwlotnicza. Wcześniej chyba była zarośnięta krzakami i niewidoczna, ale jesienią zostały one wycięte i wejście jest dobrze widoczne z drogi. Szczelina przeciwlotnicza ma kilkadziesiąt metrów długości, jest zadaszona, posiada dwa wejścia. Podczas zwiedzania sporządziłem schematyczny plan (ale nie można ufać odległościom, bo są orientacyjnie).
Czytaj dalej szczelina przeciwlotnicza przy ul. Fabrycznej

osiedle robotnicze w Czerwionce-Leszczynach

Osiedle powstało w Czerwionce na przełomie XVIII i XIX wieku dla robotników nieczynnej już kopalni Dębieńsko. Wzdłuż obecnej ulicy Wolności, a także przyległych ulic, powstało blisko 100 budynków. W większości były to ceglane familoki, ale także inne zabudowania. Wygląd osiedla zachował się w prawie nie zmienionej formie do dzisiaj.
Czytaj dalej osiedle robotnicze w Czerwionce-Leszczynach

chłodnie kominowe elektrowni Halemba

Kilka dni temu w Internecie trafiłem na informacje o rozbiórce chłodni kominowych elektrowni Halemba w Rudzie Śląskiej. Chłodnie – a w zasadzie ich stalowe szkielety – stanowiły bardzo charakterystyczny element krajobrazu i były widoczne z daleka. Wyburzanie dawnej elektrowni trwało od kilku lat, ale teraz prace nabrały tempa. Cieszę się, że kilka tygodni wcześniej udało mi się tam wybrać i zrobić kilka zdjęć.
Czytaj dalej chłodnie kominowe elektrowni Halemba

bunkier na Żwace

Przy wyjeździe z Żor w kierunku Knurowa (przy drodze wojewódzkiej 924) znajduje się bunkier na Żwace. Leży on zaraz obok przejazdu kolejowego z torami (chyba) do zakładów chemicznych. Mimo że bunkier znajduje się w lesie, to jest widoczny z drogi. W tym miejscu jest również parking i tablica informacyjna z historią obiektu. W momencie wybuchu wojny bunkier nie był ukończony. W okolicy bunkra jest wykopanych kilka okopów, umocnionych deskami, zasieki z drutu kolczastego kryjówka przykryta gałęziami.
Czytaj dalej bunkier na Żwace