Maryjka na Branicy

Gdzieś w głębi lasu, między Kobiórem a Suszcem znajduje się kapliczka – rzeźba Maryi z Jezusem na rękach. Rzeźba została umieszczona na kamiennej kolumnie i jest nakryta niedużym daszkiem, obok stoi ławeczka oraz tablica, na której ludzie przywieszają różańce, krzyże i święte obrazki. Figurka ma ponad 200 lat i – według legendy – ustawił ją w tym miejscu leśniczy; miało to być wotum wdzięczności za cudowne ocalenie z potężnej nawałnicy, która w 1801 roku spustoszyła okoliczne lasy.
Czytaj dalej Maryjka na Branicy

o jesieni w górach

Jesień to wyjątkowa pora roku, a jej klimat najlepiej można poczuć w górach, wśród złotych liści i w ostatnich ciepłych promieniach słońca. Dlatego warto każdego roku o tej porze wybrać się w góry i patrzeć na zmiany pór roku. Kapryśna pogoda w ostatnich tygodniach sprawiała, że nie pojechałem nigdzie w góry. Jednak ostatni październikowy weekend zapowiadał się ciepły, co postanowiłem wykorzystać. Wybrałem Tatry, w których już dawno nie byłem. Tam jednak do głosu już dochodzi zima.
Czytaj dalej o jesieni w górach

druga szczelina przeciwlotnicza przy ul. Fabrycznej

Kilka miesięcy temu opisywałem już szczelinę przeciwlotniczą przy ul. Fabrycznej. Okazuje się, że kilkadziesiąt metrów dalej znajduje się podobny obiekt. Szczelina wyposażona jest w dwa wejścia (z czego jedno w tej chwili jest zamknięte). Zachowały się jeszcze ciężkie pancerne drzwi (dwoje przy jednym wejściu i jedne przy drugim, tym zamkniętym). Ściany szczeliny przeciwlotniczej są zbudowane z cegieł.
Czytaj dalej druga szczelina przeciwlotnicza przy ul. Fabrycznej

zegary słoneczne

Zegary słoneczne są jedną z najstarszych form pomiaru czasu. Każdego dnia słońce przemieszcza się po niebie ze wschodu na zachód, więc w zależności od pory promienie padają po innym kątem. Godzinę na tarczy zegara pokazuje cień rzucany przez wskazówkę. Mimo tak prostej zasady działania można spotkać wiele różnych rodzajów zegarów.

Od czasu wynalezienia zegara słonecznego powstało wiele doskonalszych metod pomiaru czasu, jednak takie zegary ciągle możemy spotkać, chociaż teraz często pełnią jedynie funkcję dekoracyjną. Oto zegary znalezione w różnych miejscach.

Czytaj dalej zegary słoneczne

trzy hałdy w Czerwionce-Leszczynach

Ponad Czerwionką-Leszczynami wznoszą się trzy widoczne z daleka hałdy, które przypominają góry. Na hałdy można wejść od strony Parku im. Piotra Furgoła. Droga na górę prowadzi stromo przez las, w którym można spotkać dzikie zwierzęta, np. sarny i dziki. Wierzchołek hałdy (oznaczanej na mapie jako Stożek 3) jest odsłonięty i unosi się z niego dym. Ze szczytu można zobaczyć kopalnię Budryk w Ornontowicach i Szczygłowice w Knurowie, elektrownię w Rybniku oraz szczątki jakiejś sąsiedniej hałdy; natomiast nie zobaczymy pobliskiej kopalni Dębieńsko, bo zasłania ją inna hałda. Nie wiem, czy wejście na hałdę jest legalne.
Czytaj dalej trzy hałdy w Czerwionce-Leszczynach